6 Mayıs 2010 Perşembe

  cihangirden, kahvedeki sanatçı bozmalarından, galatanın son hali ne olacaktan, okan ın doğan apt da acaba kaç dairesi var sorularından, yazlık menülerden, alaçatıdan, satsumalı mojitodan, bodrumdan, istanbul sıcağından, memeden, götten, çükten, alkolden, alkolizmden, yeni ayakkabılardan, retro mu vintage mi gibi sikko muhabbetlerden bahsetmek yasak şuan itibariyle.. çünkü annem büyük beddua etti ve annelerin bedduası tutar ve bunu herkes bilir. oyüzden yeni demlenmiş bir demlik çayla ve yeni alınmış ev terlikleriye un aşkına yapılan tüm börekleri mideye indermeyi görev bilinci sayan ben, metobolizmamın yavaş ilerlemesine aldırmaksızın göbeğimin büyümesine an be an tanık oluyorum evinden kalkmış gelmiş annemle oturduğum şu mesut balkonda..

  eskiler yad ediliyor, babaanneme fena giydiriliyor, nezaman evleneceksin soruları geçiştiriliyor, çok zayıflamışsın biraz ye bakışına ağzıma tıkıştırdığım börekleri göstererek karşılık veriliyor, küs olunan hala, baba, teyze, dayı gibi bilumum gereksiz yer işgal eden akraba müsvettelerine 'o senin büyüğün ara bayramlarını kutla' gibi ufak ve basit çözümlerle geliyor. ev biranda deterjan, sabun kokuyor, dolapta mutlaka yiyecek bişeyler bulunuyor, çamaşırlar yıkanıyor ve illa minik bir çiçeğin kökü su bardağında kök salsın diye pencere kenarına konuluyor..
  30 uma merdiven dayadığımı es geçen annem hala okulu bıraktığıma kızıyor, garson mu olucan diye dövünüyor, bunun için mi okuttum seni diye sinirleniyor, güler teyzenin kızı sibel in öğretmen olduğunu ballandırarak anlatıyor, kpss ve ona benzer memursal sınavlarına girmemi öneriyor, en iyi mesleğin bankacılık olduğunu iddia ediyor, çayın altına su ilavesi takviyesiyle ısrarla yedirmeye çalıştığı portakalların kabuklarını da ellerine sürmeyi ihmal etmiyor. tuhaf alışkanlıkları yüzyıl artışlarıyla ilerlemiyor annem, anne ve annesel donanımları olan bireylerin..çünkü onların tişörtleri, eşofmanları hep çamaşır suyu lekecikleriyle doludur ve bu hep normaldir..
  bende ozaman evine dönen annemin ardından boşalan dolaba ve bulaşık yığınlarına nisbet yediğim tüm topkekleri sikiyim..
Hiç yorum yok: